Що таке фрірайд

Автор: Полина Ермакова
Дата: 23/12/2021
Зміст:

Відповідь криється у самій назві. У перекладі з англійської “фрірайд” – вільна їзда. Варто розуміти, що є як мінімум п’ять способів вільної їзди:

 • ролики;
 • лонгборд;
 • велосипед;
 • мотоцикл;
 • лижі\сноуборд.

Сьогодні поговоримо про останнє.

Фрірайдинг на лижах – це спуск абсолютно непідготовленим маршрутом. Зауважте, я не використовую слово “траса”, її там просто немає. Недоторканий сніг, незвідана дорога, яка так і манить досвідчених лижників та сноубордистів порушити її спокій.

Якщо хоч раз каталися на лижах і вам сподобалося, то ця стаття для вас! Поїхали…, а точніше – покотилися!

З чого починається фрірайдінг

Техніка

Для того щоб спробувати себе в стилі “фрірайд”, потрібно мати великий досвід катання на лижах або борді. Бажання відчути свободу, страх і задоволення не повинно затьмарити ваш розум. Перш ніж переходити до “вільної їзди”, ви повинні досконало опанувати всі кольори обладнаних спусків. Коли “чорна” траса здаватиметься вам дитячим белькітом, можна замислитися над більшим.

Фізична підготовка

Один із основних пунктів для оволодіння стилем вільної їзди. Під час катання на лижах/борді активно працюють литкові та стегнові м’язи, а також відмінно закачується прес.

Екіпірування

Не варто забувати, що фрірайд має на увазі повну відсутність будь-яких зручностей. Витяг – одне з таких. Черевики повинні бути зручними та міцними. В них вам доведеться долати не тільки круті, непередбачувані спуски, але і тривалі підйоми.

Гірські лижі

Звичайні для фрірайду не підійдуть. Перша особливість – ширина – від 85 до 140мм. Чому так? Широка лижня забезпечує найкращу стійкість на снігу. Зверніться до досвідчених лижників або інструкторів, щоб вони допомогли вам підібрати правильні ступні.

Палиці

Палиці теж мають свою особливість. Потрібні такі, щоб їхня довжина могла змінюватися – телескопічні. Це дуже важливо, адже для спуску та підйому їх висота буде різною. Нижнє кільце – якнайширше, знову таки, щоб не загрузнути в снігу.

Шолом та маска

Не забуваймо про голову. Якими б хорошими ви не були, такі прості речі можуть уберегти від серйозних травм.

До речі, про травми. Будемо чесні один до одного, катання на борді\лижах небезпечний вид спорту. Дуже важливо, щоб ви та ваші колеги зі спуску, у разі чого, могли надати першу медичну допомогу.

Рюкзак

У рюкзак обов’язково покладіть лопатку, зонд, аптечку, воду.

Команда

І, найголовніше, ваша команда. Ніколи не вирушайте підкорювати гірський схил поодинці. З вами має бути компанія з 5-ти – 6-ти людей. Важливо, щоб при першому спуску з вами був досвідчений фрірайдер, який підкаже деталі.

Для безпечного та, як наслідок, комфортного катання повинні бути дотримані всі пункти!

Які види фрірайду існують

 • Ізі-фрірайд – такий вид вважається найпростішим і дуже популярним. Витяг підвезе вас до вершини спуску, а там уже вибір за вами. Обкатати чистий сніг або продовжити свій шлях по прокладеній трасі. Обов’язково попередьте когось про своє рішення.
 • Беккантрі – спуск із гори з попереднім сходженням на неї. Для катання в цьому стилі потрібна група лижників\сноубордистів. Ви отримаєте подвійну насолоду: від підйому на гору, з дивовижними та захоплюючими видами. І, звичайно ж, від спуску по не укоченому схилу. Серце шалено стукає, а крики щастя неможливо утримати.
  Піднімаючись на вершину, райдери переглядають потенційну спускову лінію. Де є лисиці, каміння або острівець для вимушеної зупинки.
 • Скітур – чимось схожий із попереднім стилем, але є істотна відмінність – до початку спуску лижники дістаються за допомогою спеціального обладнання. Борд та лижі не несуть на рюкзаку.
  Спорядження значно легше, а спеціальні вовняні кріплення дозволяють легко просуватися нагору, не побоюючись послизнути вниз.
 • Хелі-скі – для справжніх профі. Сноубордистів та лижників доставляють на вершину на вертольоті! Такі спуски визнають найкращими з погляду отриманих емоцій та, як не дивно, безпеки.
  Хелі-скі для тих, хто спробував усе, але так і не задовольнив свого внутрішнього райдера. У деяких країнах такий стиль їзди заборонено. Задоволення не дешеве, але справжні поціновувачі не шкодують на це грошей!
 • Кетскіінг – трохи менш дорогий, але не менш захоплюючий. Сноубордистів та лижників теж закидають на вершину, але не на вертольоті, а за допомогою снігоходу, його також називають ратрак.

Де по-фрірайдити в Україні

 1. Долина Драгобрат. Це місцевість розкинулася на висоті майже півтори тисячі метрів. Дуже зручно, що поза трасою можна кататися в межах самого курорту. Для цього необов’язково забиратися в нетрі. До вершини вас доставить ратрак або підйомник.
  Улюблені місця фрірайдерів: вершини Перший Жандарм (1763м) та Другий Жандарм (1800м). Ще можна спробувати спуститись з гори Близниці. Спуск 12 кілометрів подарує вам незабутні емоції.
 2. Село Пилипець. Іноді його порівнюють із гірськими схилами Японії. Маршрути для спусків непередбачувані, насичені різними кутами нахилу. Навіть досвідченим райдерам варто підкорити ці спуски! Один з таких – Боржавський хребет з гір Гемба та Магура-Жида. 8 кілометрів захоплюючих схилів.
 3. Славське зміг обернути свої недоліки у переваги. Через те, що курорт не такий популярний, фрірайдерам дістанеться більше чистого та не обкатаного снігу.
  Досвідчені лижники рекомендують покататися горою Тростян (1235м). Правда зверніть увагу – погода тут нестабільна і сніг, тобто його немає. Слідкуйте за прогнозом погоди.
 4. Вершина Шпіци – це один із піків масиву Чорногора. Такого рельєфу ви не знайдете у всіх Карпатах. Щоб спуститися, вам потрібно мати дуже хорошу підготовку. Крутий спуск у поєднанні з досвідом подарують вам море насолоди.
 5. Цвях програми – Говерла. Її особливість, поза сумнівом, у висоті – 2061 метр. До вершини йдемо пішки. Зазвичай підйом займає близько 3-х годин. Спуск із Говерли вважають одним із найекстремальніших.
  У деяких місцях кут нахилу сягає 40 градусів! Гострі виступи, каміння та найстрашніше – лавини. Все це може спіткати райдерів, так що будьте готові до всього. Ваша безпека у ваших руках!

 

Пухнастого снігу та крутих спусків! 😉

Поділитися:

Обговорення

Схожі записи